Aplikacje internetowe są dookoła nas

Sty 05

Z założenia są interaktywne, więc oferują zdecydowanie więcej, niż zwykłe, statyczne strony internetowe (których tak naprawdę coraz mniej).

Założenie jest takie, że aplikacje internetowe umożliwiają nam tworzenie dokumentów, edycję różnych materiałów, słuchanie muzyki, czy oglądanie filmików oraz wykonywanie wielu różnych czynności, bez konieczności instalowania żadnego dodatkowego programu na komputerze.

Do przykładowych aplikacji należą portale społecznościowe, sklepy internetowe, fora internetowe, a również systemy wspomagające prowadzenie działań promocyjnych, czy firmy (Intranet, CRM). Tak naprawdę trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie aplikacje internetowe, można natomiast podać kilka charakterystycznych dla nich cech, elementów.

Oprócz tego, że aplikacje webowe dostępne przez przeglądarkę internetową oraz że są interaktywne, charakterystyczne dla nich jest to, że ich instalacja trwa krótką chwilę. Nie trzeba uruchamiać ponownie komputera, czy też wyłączać i włączać przeglądarkę. Co więcej, dostępne są w dowolnym momencie, z każdego komputera z dostępem do Internetu. Nie musimy mieć na komputerze zainstalowanych żadnych dodatkowych programów, czy też korzystać ze sprzętu o ściśle określonych wymaganiach. Do aplikacji uzyskujemy dostęp poprzez wpisanie loginu i hasła.

Dużą zaletą, jaką posiadają nowoczesne aplikacje internetowe jest fakt, że są aktualne. Mogą być bowiem aktualizowane na bieżąco, jako że „znajdują” się w sieci, a nie na komputerach wielu użytkowników. Dzięki temu korzystamy z najnowocześniejszych wersji programów.

Oczywiście aplikacje są znacznym ułatwieniem dla wszystkich użytkujących. Są znacznie wygodniejsze, niż aplikacje deskoptowe, z których korzystać mogliśmy na komputerze, na którym zostały zainstalowane. Oczywiście możliwa była instalacja na dodatkowych komputerach, jednak wiązało się to zawsze z czasem i często z dodatkowymi kosztami. W sytuacji awaryjnej (kiedy np. na wakacjach musieliśmy pilnie skorzystać z aplikacji) nie mieliśmy dostępu do programu, który był na naszym komputerze (a nie mieliśmy go przy sobie).

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.1/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów