Aranżacja mieszkania wymaga wprawy. Na pewno wiesz, czy dasz radę?

Cze 28

Wprowadziłeś się do nowego mieszkania? Teraz czas na uporządkowanie wnętrza. Kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami, a nie chęcią zaimponowania znajomym podczas sobotniej kawy. Surowe wnętrza może i robią wrażenie, ale na co dzień szybciej ci się znudzą niż sądzisz.

Podstawowe błędy, jakich możesz się dopuścić przy projekcie wnętrza swojego domu lub mieszkania

mieszkanie

Jesteś przekonany, że 1 źródło światła wystarczy

Nie wystarczy i to niezależnie od tego, czy mowa o kuchni, łazience, sypialni, czy salonie. Każde pomieszczenie użytkowe powinno czerpać z przynajmniej 2-3 różnych źródeł oświetlenia. I tak, np. obok dużego plafonu w sypialni, byłoby dobrze gdybyś rozważył instalację kinkietów, którymi stworzysz wyjątkowy, intymny nastrój.

Z kolei w łazience byłoby dobrze, gdyby zamiast żyrandola, na suficie pojawiły się oprawy sufitowe, a miejscu prysznica alternatywne oświetlenie LED. Przykładów jest wiele, a poprawny projekt oświetlenia jest znacznie bardziej angażujący niż mogłoby ci się wydawać.

Projektujesz wnętrze dla znajomych, nie dla siebie

Pamiętaj, że dom lub mieszkanie, za którego aranżację się zabrałeś, ma służyć przede wszystkim tobie i twojej rodzinie. Nie znajomym z pracy i kolegom ze studiów lub liceum. Nie bierz zbyt dosłownie wszystkich porad wnętrzarskich, jakie znajdziesz online. Może i czarna, szkliwiona glazura wygląda ładnie w hotelowym apartamencie, to mając ją w domu, masz praco czuć się rozczarowany – każdy zaciek z wody będzie spędzał ci sen z powiek.

Podobnie z kolorami i meblami. Szukaj inspiracji w tym, co wydaje ci się przede wszystkim praktyczne. W końcu w domu spędzasz 80% swojego wolnego czasu, a przyjaciół przyjmujesz najwyżej raz w tygodniu. Mamy rację?

Boisz się dekoracji okiennych

To, że w twoim domu przestrzenie okienne były zawsze puste, nie znaczy, że teraz też musi tak być. Okna możesz łączyć ze szprosami (patrz: http://szprosy.pl), kwiatami, a także roletami – wolnowiszącymi, w kasecie, z dodatkowymi falbanami lub bez.

Poza tym pamiętaj, że każde okno powinno mieć przynajmniej 1 przesłonę – po zewnętrznej lub po wewnętrznej stronie (odpowiednio rolety zewnętrzne i rolety materiałowe).

Myślisz, że projekt wnętrza na papierze to strata czasu

Jeśli twoje mieszkanie nie ma 500 metrów kwadratowych, wypadałoby przygotować przynajmniej wstępny projekt wnętrza na papierze – rzut każdej ze ścian to absolutne minimum. W przeciwnym razie będziesz musiał zmierzyć się ze zbyt dużą kanapą, umywalką, która nie mieści się w narożniku i lampą sufitową, o jaką cały czas zahaczasz głową.

Fotografia w publikacji CC 2.0 Flickr.com autorstwa Mackenzie Kosut

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 10.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: +1
1 głosy