Atrakcyjne alternatywy dla lokat bankowych

Lut 05

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele jest form inwestowania pieniędzy. Często podkreślają one, że najlepiej jest założyć w banku lokatę, gdyż jest ona bezpieczna i z góry wiemy ile na niej zarobimy. Warto jednak zapoznać się z innymi alternatywnymi sposobami zarabiania. Jeśli nie będziemy ich znać, nie będziemy w stanie stwierdzić z pełną świadomością, czy lokata naprawdę zasługuje na swoją popularność.

banki Jakie są więc inne formy pomnażania kapitału? Oto kilka z nich:

  • Polisy typu unit linked – są one połączeniem ubezpieczenia na życie z inwestowaniem pieniędzy w fundusze kapitałowe. Kombinacja ta pozwala na osiąganie relatywnie wysokich zysków, jednak ryzyko utraty gotówki jest dużo wyższe niż w przypadku lokaty. Trzeba również zaznaczyć, że polisy takie opłaca się regularnie, np. co miesiąc, co kwartał, przez długi okres – przeciętnie wynosi on 10 lat. Polisy unit linked są więc długoletnim zobowiązaniem.
  • Gra na giełdzie – daje ona możliwość osiągnięcia nieograniczonych zysków, jednak wiąże się z nią bardzo duże ryzyko inwestycyjne. Wymaga ona dużej wiedzy z zakresu ekonomii i umiejętności opanowania emocji, która przydaje się zwłaszcza, gdy na parkiet wkraczają spekulanci, chcący zarobić na panice innych inwestorów.
  • Nieruchomości – w większości przypadków zyskują na wartości w dłuższej perspektywie czasowej. Mogą być więc kupione po niższej cenie i sprzedane za kilka lub kilkanaście lat z dużym zyskiem. Ponadto można je również wynajmować i osiągać z nich regularne dochody.
  • Obrazy, wina, metale szlachetne – mogą w nie inwestować jedynie osoby znające się na danym temacie. Laicy z pewnością dadzą się oszukać i zakupią bohomaz lub wino, które nigdy nie zyska na wartości.

Pamiętajmy, że lokata daje mniejsze zyski niż powyższe formy inwestycji. Kierujmy się jednak zdrowym rozsądkiem i nie decydujmy się na rozwiązania finansowe, które nas nie przekonują. Jeśli nie ufamy innym produktom inwestycyjnym niż najlepsze lokaty bankowe w lutym 2014 roku, nie wybierajmy ich. Czasami lepszy jest bowiem mniejszy i pewny zarobek niż całkowita utrata kapitału. Chciwość nie popłaca. Bardziej pożądanym podejściem jest chłodna głowa, przemyślane decyzje i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Z kolei jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – powierzmy nasze finanse specjalistom. Sprawdzoną metodą są fundusze inwestycyjne, które mogą inwestować praktycznie we wszystkie klasy aktywów.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów