Banki kiedyś a dziś

Gru 12

Już w starożytności pierwsze operacje bankowe polegały na wymianie pieniędzy. Wśród kupców wyodrębniali się tacy, którzy handlowali pieniądzem a z biegiem czasu przyjmowali monetę na przechowanie wraz z innymi dobrami materialnymi. Później wykorzystywali je na drobne pożyczki. W taki sposób zapoczątkowali erę dzisiejszego banku. Z czasem ta forma nabierała rożnych kształtów i zyskiwała na rozwoju. W okresie kapitalistycznym nastąpił rozwój kapitału pieniężnego, a co za tym idzie wzrosła liczba pośredników i wierzycieli.

W dzisiejszym systemie bankowym wyodrębnia się banki centralne czyli emisyjne, handlowe czyli komercyjne, hipoteczne oraz rolne kasy oszczędzania. Każdy działa na swoich zasadach mając dla klienta odpowiednie propozycje w tym najlepsze lokaty oszczędnościowe i zróżnicowane stopy procentowe. Współczesne banki i osoby tam pracujące to wykwalifikowana kadra ze znajomością mechanizmów rządzących pieniądzem. Wymagania jakie ma klient w stosunku do banku również przekładają się na wymagania co do osób tam pracującej. Pracownik banku powinien być precyzyjny, przewidujący i wykazywać się z logicznym myśleniem a do tego obiektywizmem i ostrożnością, aby wzbudzać zaufanie klienta. W takie ręce oddajemy swoje oszczędności. Bardzo często to pracownik banku jest osobą, z której doradztwa korzystamy, jeżeli chodzi o założenie najlepszej lokaty.

W dzisiejszych czasach banki przyciągają uwagę reklamami prześcigając się w oprocentowaniach w formach proponowanych lokat i stwarzają jak najlepsze warunki dla kredytobiorców. Na rynku bankowym jest stała walka nie tylko o rodzimego klienta, ale również o inwestorów z zagranicy. Dzisiaj banki otwierają się również na rynki zagraniczne, zachęcając najlepszymi z możliwych lokat i stopami procentowymi. Tym sposobem świat bankowości zyskał klientów również z zagranicy co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. W ten sposób przez wiele wieków banki nabierały siły i potęgi w tworzeniu swojego biznesowego państwa. Dzisiaj można stwierdzić ze banki są już potęgą na polskim rynku. Wielu klientów przyznaje, że lokaty bankowe są coraz lepsze i dostosowywane do naszych oczekiwań. Obracając złożonymi w depozycie oszczędnościami, banki przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju a do tego podnoszą prestiż kapitałowy w państwie. Śledząc historie od niepamiętnych czasów wszystko kręciło się wokół pieniądza i on to właśnie zaczął rządzić światem. My mając do dyspozycji swoje oszczędności pomnóżmy je korzystając z oferty banków wybierając ich najlepsze lokaty. Mając do wyboru tak dużą ofertę na pewno uda się nam znaleźć tą najlepszą i najkorzystniejszą lokatą, która przyniesie nam pewne i wysokie zyski.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów