Bezpieczeństwo dziecka na quadzie

Wrz 02

quadyQuady to mobilne i sprawne pojazdy o wielu zastosowaniach. W ostatnim czasie zyskują popularność głównie jako sposób na rozrywkę i zabawę. Coraz częściej są również kupowane jako prezenty dla dzieci na komunię czy inną dobrą okazję. Wbrew pozorom quady to nie zabawki, więc jeśli decydujemy się na zakup takiego prezentu (albo krewni czy znajomi stawiają nas przed faktem dokonanym), powinniśmy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa.
Należy mieć świadomość, że quady, szczególnie dosiadane przez lekkich kierowców mogą rozwijać znaczne prędkości – nawet do 100 km/h! Należy więc skorzystać z odpowiednich ograniczników, które nie pozwolą dziecku nawet zbliżyć się do tej prędkości. W przypadku niewprawnych kierowców pozbawionych doświadczenia jakimi są nasze pociechy maksymalna rozsądna prędkość to co najwyżej 20 km/h. Dodatkowo, powinny być one odpowiednio ubrane. Absolutną koniecznością jest kask, a każdy rozsądny rodzic powinien zadbać o pozostałe możliwe ochraniacze – na szyję, kręgosłup, stawy… Każdy quad na którym jeździć ma dziecko powinien przed pierwszym użyciem zostać gruntownie sprawdzony przez mechanika.
Ważniejszy od sprzętu i wyposażenia jest jednak rozsądek. Jeśli chcemy dziecko obdarować quadem, musimy być pewni, że jest ono wystarczająco rozsądne by użytkować pojazd. Należy też uświadomić młodemu kierowcy, jakie prawa i obowiązki go dotyczą. Przejeżdżając niedaleko innych ludzi powinno zwalniać do kilku kilometrów na godzinę, jeździć tylko pod kontrolą dorosłych i na przeznaczonych do tego trasach.
Quad może być dla dziecka początkiem pasji i zainteresowania sportami motorowymi. Trzeba jednak pamiętać, że quady to nie zabawki i ich użytkowanie powinno być czymś więcej niż zabawą. Ważniejsze od kaprysów dziecka zawsze musi być jego bezpieczeństwo, dlatego decyzję o kupnie pojazdu trzeba dobrze przemyśleć.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.2/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów