Bezpieczeństwo energetyczne a dywersyfikacja zasobów

Kwi 30

Bardzo duże znaczenie przy zagadnieniach takich, jak bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz świata z całą pewnością ma dywersyfikacja ich zasobów. Wyjaśnijmy więc bliżej to pojęcie i przyjrzyjmy się bliżej przykładowi Polski oraz temu związanemu z odnawialnymi źródłami energii, aby zrozumieć lepiej wszystko, co powiązane bezpośrednio z tym tematem. Okazuje się bowiem, że im więcej wiemy, tym bardziej świadomi jesteśmy wszystkich roszad na rynku paliwowym oraz tego, co robione jest, by taką stabilność zapewnić bez większego problemu.

Przede wszystkim, wyjaśnijmy samo pojęcie. A jest ono dość proste do wyjaśnienia, ponieważ dywersyfikacja zasobów energetycznych polega na tym, że paliwa oraz inne źródła energii należy pozyskiwać z wielu miejsc, a nie polegać na jednym dostawcy. To bowiem sprawia, że w sytuacji, gdy np. jedna z platform wydobywczych ropy, czy tez gazu ma jakąś awarię, lub też wybucha międzynarodowy konflikt, który wiąże się z odcięciem dostępu do paliwa, bezpieczeństwo energetyczne nie jest zagrożone, gdyż są jeszcze inne źródła, z których można skorzystać. Im większy więc podział na różnego rodzaju źródła, tym wyższe szanse na uzyskanie w tym zakresie zadowalających pod każdym względem efektów. Aby zobrazować te kwestie bliżej, posłużmy się kilkoma przykładami, które dadzą szansę na lepsze zrozumienie tego właśnie procesu w praktyce.

Warto zwrócić uwagę miedzy innymi na to, jak o bezpieczeństwo energetyczne dba nasz kraj. Przede wszystkim, zauważyć warto, że nasze naturalne źródła energii nie są tak dobre, jak by się można było tego spodziewać. A to dlatego, że jest ich niewiele i ani gaz, ani paliwa naftowe nie są wydobywane na poziomie, który zapewnić by nam mógł pełną stabilizację w tym zakresie. Dlatego też, by zadbać naprawdę kompleksowo o nasze bezpieczeństwo w zakresie energetyki, korzystamy z wymiany handlowej między innymi w Rosją, czy też Norwegią, zapewniając sobie także alternatywne źródła dostawy tychże produktów dla maksymalizacji bezpieczeństwa w tym zakresie. Jak więc widzimy, samo zagadnienie jest bardzo ciekawe, a nasza sytuacja w tym zakresie zmieniła się przez lata.

Pamiętać warto także o tym, że dywersyfikacji zasobów służy zwiększenie udziału paliw ze źródeł odnawialnych do wykorzystania w energetyce. Idziemy w tym kierunku coraz bardziej intensywnie, a badania nad tymi technologiami są coraz bardziej zaawansowane. Warto wiec na pewno przyjrzeć się temu tematowi bliżej i docenić rolę tej kwestii dla bezpieczeństwa energetycznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 9.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów