Biżuteria artystyczna na przestrzeni wieków.

Sie 02

biżuteria artystycznaBiżuteria jest elementem ozdabiającym strój oraz ciało człowieka. Na pewno nie jest wynalazkiem współczesności. Noszono ją już w czasach prehistorycznych, czyli około 50 000 lat p.n.e. Obecnie biżuteria spełnia głównie funkcję estetyczną. Kiedyś biżuteria zyskiwała różne znaczenia i konotacje. Wiele ozdób pełniło rolę amuletów zapewniających powodzenie, zdrowie oraz odpędzających złe moce i duchy. Z czasem biżuteria zaczęła oznaczać przynależność do pewnej wspólnoty społecznej, religijnej albo politycznej.
Na przestrzeni wieków biżuteria artystyczna stała się także wyznacznikiem statusu materialnego oraz społecznego. Wyrabiano ją z najdroższych kruszców a ozdabiano kamieniami szlachetnymi. Do jej tworzenia używano szlachetnych technik zdobniczych.
Czasy nowożytne sprawiły, że biżuteria artystyczna stała się sposobem na manifestację uczuć. Gdy zmarła bliska osoba, jej zdjęcie umieszczano w medalionie, który cały czas noszono przy sobie. Wiek XVIII przyniósł nowe znaczenie biżuterii. Stała się ona również sposobem na manifestację postawy patriotycznej. Poglądy można było sygnalizować poprzez noszenie konkretnego rodzaju ozdób. Zazwyczaj noszono je w momentach przełomowych dla kraju, np. w XVII-wiecznej Anglii czasów Karola I czy w okresie wojen napoleońskich.
W Polsce biżuteria artystyczna będąca manifestacją postawy patriotycznej pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej popularna była w latach 1861 – 1863. Bywa tak, że biżuteria z tego okresu zaopatrzona jest w inskrypcję nawiązującą do konkretnego wydarzenia historycznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 6.9/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów