Cechy dobrego księgowego

Lis 26

Dla wielu osób księgowość to niemalże czarna magia i niesamowicie skomplikowane wydaje się nawet najprostsze zagadnienie. Nie da się ukryć, że dziedzina ta wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Prowadzenie księgowości nie jest pracą dla każdego, ponieważ osoby chcące otworzyć biuro księgowe czy biuro rachunkowe nie tylko powinny oczywiście skończyć odpowiednie studia, ale także wykazywać się pewnymi cechami.

Na pewno nie jest to praca dla osób nieuważnych, niecierpliwych i niedokładnych. Wielu ludzi z pewnością zgodzi się co do tego, że to właśnie cierpliwość jest najważniejszą cechą w zawodzie księgowego. Każdy, kto choć przez krótki czas miał do czynienia z taką pracą, doskonale wie, że czasami trzeba sumować wielkie kolumny cyfr, a potem kilkakrotnie to powtarzać, by stwierdzić, czy pierwsze obliczenia były poprawne. Nie można pozwolić sobie na niedbałość, wszystko trzeba wykonywać bardzo sumiennie, ponieważ kontrola może wychwycić najmniejsze uchybienie lub też stanie się ono przeszkodą nie do pokonania przy wykonywaniu określonych czynności. Dla księgowego nawet groszowa kwota, która się nie zgadza, jest niemalże tragedią i rzeczy, które dla innych osób są zupełnie nieważne, w pracy tej mają ogromne znaczenie.

 
Praca księgowego wymaga również wielkiej systematyczności, bo na przykład trzeba rozliczać każdy, nawet najmniejszy wydatek, posiadać jego fakturę, czasami dołączyć odpowiednie dokumenty i załączniki, na odwrocie wyjaśnić, jakiego rodzaju jest to wydatek i z jakich środków został pokryty, opatrzyć odpowiednimi pieczęciami i podpisami, czasem na przykład trzech różnych osób itp. Dotyczy to zwłaszcza księgowości budżetowej urzędów, ale nie tylko. Wszystko to wymaga skupienia, a także oczywiście odpowiedniej wiedzy. W żadnym wypadku jednak nie wystarcza wiedza zdobyta w okresie studiów! Każdy księgowy musi na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę, bo oczywiste jest, że wobec zmieniających się stale przepisów i wchodzenia w życie nowych ustaw posiadane przez niego informacje z czasem stają się całkowicie bezużyteczne. Jest to więc praca, w której stale trzeba się kształcić, nie tylko za pomocą specjalistycznych szkoleń, na jakie na przykład księgowych kierują pracodawcy, ale i na własną rękę, choćby poprzez prenumeratę czasopism branżowych, czytanie nowych publikacji książkowych itp. Wszystko to jest konieczne, bo bez tego po prostu nie da się dobrze wykonywać swoich obowiązków, leży to więc w interesie każdego księgowego.
Jeśli chodzi o zarobki osób działających w tej branży, to są one oczywiście bardzo różne, ale z pewnością opłaca się otworzyć własne biuro. Jeśli uda się nawiązać współpracę z kilkoma klientami, na przykład większymi przedsiębiorstwami, można nieźle zarobić. Trzeba jednak zaznaczyć, że praca taka wiąże się ze sporym stresem, wymaga dużego zaangażowania i nieraz zostawania po godzinach w pracy, zwłaszcza, gdy zbliża się koniec roku. Osoby, które nie wykazują się wymienionymi wyżej cechami, na pewno nie odnajdą się w takiej sytuacji.

 

źródło: http://www.damianksiazek.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów