Charakterystyka mieszkania polskiego astronoma

Gru 22

Mieszkanie, gdzie urodził się bardzo znany polski naukowiec, wyglądało w dwudziestym w. nieciekawie: tynkiem okryta 2-piętrowa elewacja która miała szerokość trzech otworów okiennych charakteryzowała, że lokal ten był budowany od fundamentów po jakimś pożarze.
Znawcy technik konserwacyjnych doszli do tego, że pod warstwą tynku była kiedyś ściana średniowieczna ze śladami malowideł. Jedynie górny kawałek lokalu mieszkalnego został zdewastowany. Bardzo pracochłonna konserwacja mogła przynieść odbudowę fasady z eleganckimi wizerunkami na ścianach w niebieskim i czerwonym kolorze. Poprzez te prace ukazał się dom zamożnego, eleganckiego i dbającego o piękno mieszczanina – a taki był Mikołaj Kopernik. Niewiele nam mówi izba, bo duże partie zostały w kolejnych latach kompletnie przebudowane.

Budynki mieszczańskie w mieście Toruń pochodzą z 2óch stylistyk. Jeden z nich – to angielski i karoliński lokal z hallem oraz komorą na 1szym piętrze, oraz ze spiżarnią towarów na niższym piętrze. W języku niemeckim nazywano przedpokój – Stube, w języku poslkim – izba; za ścianą była kolejna komora. Mamy przypuszczenia, że zostały takie lokale w Toruniu, ponieważ w roku 1467 rada miejska przyznała samotnej żonie oraz dzieciom po dzielnym żołnierzu Mateju lokal, a w nim „izbę i komorę”. Kolejny typ domu mieszczańskiego miał na najnizszym piętrze przedsionek, a za nią niewielką izdebkę. Na dalsze piętro prowadziły schody i znajdowały się tam pokoje mieszkalne a także skład produktów.

W pewnych przypadkach budowano dalsze piętra z izbami mieszkalnymi oraz magazynami do przechowywania różnych rzeczy. Typ ten ma korzenie chyba z dawnych wiejskich domów i był rozpowszechniony na pełnym obszarze hanzeatyckim. Kuchnia była w każdej chwili w innym pomieszczeniu na zewnątrz. Tak w chwili obecnej wyglądał lokal przy dzisiejszej ul. Kopernika nr 6, który miał podwórze oraz bramę zlokalizowaną w kierunku ulicy Rabiańską. W podwórzu mieściły się zapewne obory i magazyny. Był to zatem typowy lokal kupca. Ale lokale nad tą wielką sienią, położone w 2óch ciągach o różnej wysokości, nie dają wizji, jak przedstawiał się dom dziadków Mikołaja Kopernika. Chyba były to niewielkie pokoiki, bez pomieszczeń reprezentacyjnych, które nie były istotne dla kupca który się dorabiał.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.9/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów