Czy lokaty bankowe są jeszcze opłacalne?

Mar 03

Ludzie nieustannie poszukują rozwiązań finansowych, mających zapewnić bezpieczny i pozbawiony ryzyka zysk. Obecnie banki posiadają mocno rozbudowaną ofertę tego typu usług, która często przyprawia potencjalnego klienta o zawrót głowy. Zanim pogubimy się w gąszczu bankowych propozycji, warto uporządkować pewne zagadnienia oraz powoli i rozważnie podejść do każdej oferty.

zlotowkiAktualnie na rynku najbezpieczniejszą formą przechowywania pieniędzy jest lokata. Zapewnia bezpieczeństwo naszym oszczędnościom, a dzięki oprocentowaniu generuje również zysk. Usługa powyższa, choć bardzo popularna, również wymaga poświęcenia czasu na zajrzenie w ranking lokat bankowych marzec 2014 i zapoznania się z bankowymi propozycjami. Poszczególne lokaty różnią się rodzajem oprocentowania, czasem trwania, a także innymi mniej znaczącymi parametrami, które również należy prześledzić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Lokaty bankowe z całą pewnością zasługują na uwagę, bo przy korzystnej sytuacji na rynku usług finansowych i wzroście stóp procentowych banku centralnego, mogą pomóc nam zarobić. Jednak najbardziej opłacalne są lokaty bankowe, które posiadają długi czas trwania. Lokaty krótkoterminowe przeważnie zapewniają niskie zyski. Od tej reguły istnieją oczywiście wyjątki, aby je odnaleźć trzeba wnikliwie przeprowadzić porównanie lokat. Niekiedy można natknąć się na ofertę, która mimo krótkiego okresu lokowania pieniędzy, zapewnia lepsze parametry zysku niż najlepsza lokata długoterminowa.

Lokaty bankowe są opłacalne, o ile zostaną dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. Ważne, aby odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, jak duży kapitał jesteśmy w stanie powierzyć bankowi, po drugie – na jak długi czas jesteśmy gotowi „zablokować” swoje oszczędności i po trzecie – jakie oprocentowanie lokat zapewni nam korzystny zysk. Dopiero po określeniu swoich indywidualnych preferencji i aktualnych możliwości finansowych możemy rozpocząć poszukiwanie lokaty, stworzonej na miarę naszych potrzeb.

Musimy zdać sobie sprawę, że na rynku usług depozytowych panuje ogromna konkurencja międzybankowa. Uważajmy zatem na pułapki marketingowe, jakie zakładają na potencjalnych klientów instytucje bankowe. Wiele banków przedstawiając oferty lokat podaje jedynie oprocentowanie nominalne, a zatem określane w skali roku. Może to wywołać mylne wyobrażenie. Decydując się w tej sytuacji na lokatę półroczną, klient zarobi jedynie połowę pieniędzy, o których bank wspomina w ofercie.

Inwestycja w lokatę bankową może się opłacać, o ile wybierając konkretny depozyt, zachowamy zdrowy rozsądek i zaczerpniemy choć odrobinę wiedzy z zakresu usług bankowych i różnych możliwości lokowania kapitału.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 10.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów