Czym jest użyteczność strony internetowej

Lip 15

Chcąc zaprojektować swoją stronę internetową, można zauważyć, że więcej mówi się o usability niż o layoucie. Dlaczego użyteczność strony ma tak duże znaczenie, że zawsze podczas projektowania, musi zostać uwzględniona. Każda strona internetowa jest nośnikiem pewnych informacji. Te wiadomości z kolei powinny przyciągnąć uwagę konkretnych odbiorców, czyli tych, którzy interesują się tematyką, jakiej takie treści będą dotyczyć.

 

Jednak, by zainteresować odbiorcę, muszą być w odpowiedni sposób zaprezentowane i skategoryzowane. Tylko wtedy łatwo będzie można je odnaleźć i dzięki temu ich zamieszczenie nie straci na wartości wraz z upływem czasu.

consistent-experience-across-multiple-screen-sizes

Weźmy na przykład pod uwagę stronę internetową, na jakiej jest prowadzony blog. Nie zawsze można mówić o tym, że projektowanie stron www tego typu uwzględnia użyteczność. Szczególnie zaś wtedy, gdy korzysta się z gotowych projektów, w jakich trudno jest zmienić język programowania, jaki odnosi się do rodzaju zapisu poszczególnych informacji w nawigacji strony. Można więc zauważyć, że z czasem kolejne posty są zapisywane w menu, które się rozwija, ale nie zawsze udaje się z niego wybrać konkretny wpis. Przeważnie bowiem są one zebrane pod względem daty, czyli w menu są widoczne linki opisane miesiącami i latami, od momentu, kiedy taki blog został założony.

 

Nie można się więc dziwić, że takie szablony stron czy projekty wykonywane według tego wzoru, tracą na znaczeniu i popularności. Bardzo trudno jest bowiem wyszukać w nich konkretny wpis. Znacznie lepiej wygląda to natomiast na stronach opartych na szablonach typu WordPress, gdzie każdy wpis jest wyszczególniony w menu pod tytułem, pod jakim został zamieszczony. Jednak z czasem i taki rodzaj nawigacji przestaje spełniać swoją rolę, gdy treści przybywa. Wprowadza się wówczas kolejne elementy, jakie mają usprawnić poruszanie się na stronie, takie jak na przykład wewnętrzna wyszukiwarka.

 

Można też zauważyć, że nowoczesne projektowanie serwisów internetowych uwzględnia tworzenie dość obszernej stopki. Zjeżdżając boczną rolką na sam dół, uwagę przyciąga dość rozbudowany prostokąt, na jakim znajduje się mnóstwo różnych odnośników. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno firmy, jak i różnego rodzaju portale czy sklepy internetowe. Pod takimi odnośnikami można znaleźć najczęściej wyszukiwane treści, bądź też główne kategorie dostępnych produktów. Z pewnością taki element ma dodatni wpływ na użyteczność witryny.

a-classy-fucking-programmer

Decydując się więc na stworzenie swojej strony, warto pamiętać o tym, by uwzględnić w niej useability. Nie zapominają o tym profesjonalne firmy, a z takich słynie między innymi Kraków. By osiągnąć jak największą użyteczność, profesjonaliści dokonują wielu analiz struktury strony. Niekiedy zanim strona ostatecznie zostanie oddana do użytku, jest wprowadzana do sieci tak zwana wersja beta, jaka pozwala zebrać informacje o tym, jak odbiorcy zachowują się i jak dużo czasu spędzają na stronie.

Jest to więc szereg połączonych ze sobą działań, które zapewniają to, że strona bardzo szybko zjednuje sobie coraz większą liczbę użytkowników.

 

źródło: http://lobzowskastudio.pl/pl/oferta/projektowanie-graficzne

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów