Drobne oszczędności kluczem do sukcesu

Mar 04

W czasach kryzysu i niepewności na rynkach finansowych wydawać by się mogło, że oszczędzanie dla przeciętnego obywatela jest czymś niemożliwym. Tymczasem nic bardziej mylnego! Już niewielkie kwoty odłożone w skali miesiąca, w połączeniu z atrakcyjnie oprocentowaną lokatą mogą przynieść całkiem spore oszczędności finansowe.lokaty porownanie (250x250)

Najważniejsze to aby wypracować sobie określony system odkładania drobnych sum i systematycznie się go trzymać. Metody oszczędzania mogą być bardzo różne – niektórzy do skarbonki wrzucają każdą pięciozłotówkę, inni drobne, które pozostają po zakupach. Jeszcze inni odkładanie pieniędzy stosują jako swoisty system kar np. za każdy zapalony papieros skarbonkę zasilają o złotówkę. Wszystkie metody tego typu mogą być bardzo skuteczne, jednak pod warunkiem, że odkładanie drobnych będzie prowadzone regularnie. Dzięki temu, że są to małe sumy, to ich oszczędzanie nie będzie dla nas tak odczuwalne czy dotkliwe, a jednocześnie w dłuższej perspektywie czasu te drobne kwoty mogą stworzyć całkiem pokaźne oszczędności.

Aby zwiększyć nasze oszczędności to gromadzone pieniądze warto jest tak zagospodarować, aby przynosiły nam tzw. „dochód pasywny”, czyli taki, który osiągamy bez naszego wysiłku i zaangażowania. Większe kwoty najlepiej jest ulokować na lokatach bankowych, które są nie tylko bezpieczną formą ulokowania naszych środków, ale także cechują się atrakcyjnym oprocentowaniem. Do wyboru mamy różne rodzaje lokat, w tym lokaty krótko i długoterminowe.

Warto pamiętać, że nawet nie dysponując zapasem oszczędności, można pomnażać swój kapitał finansowy. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być krótkoterminowe lokaty bankowe. Środki finansowe możemy lokować na nich już na bardzo krótkie okresy czasu np. 10 czy 14 dni, chociaż w ofertach banków są też lokaty jednodniowe czy tzw. nocne. Jeśli więc dobrze rozplanujemy swoje wydatki to część wypłaty możemy przeznaczyć na bieżące potrzeby, a resztę gotówki wpłacić np. na dwa tygodnie, właśnie na taką lokatę krótkoterminową.

Systematyczność i mądre lokowanie środków finansowych mogą być kluczem do sukcesu nawet w czasach kryzysu. Już niewielkie kwoty regularnie gromadzone i rozsądnie inwestowane przez dłuższy okres czasu mogą przynieść całkiem spore oszczędności. Dzięki temu zapewnimy sobie spokojny sen i poczucie finansowego bezpieczeństwa, a w sytuacjach kryzysowych nie będziemy musieli uciekać się do chwilówek czy zapożyczania u rodziny. Stworzenie takiej lokaty z drobnych oszczędności wcale nie jest trudne, a ma same zalety.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów