Inwestycje na skalę globalną

Maj 07

Obecnie świat w coraz większym stopniu staje się globalny. W ten sposób nawet inwestycje ze strony poszczególnych firm oraz poszczególnych państw mają charakter międzynarodowy. Dużego znaczenia we współczesnym świecie nabiera przede wszystkim możliwość korzystania ze stabilnych dostaw energii. Nie bez znaczenia są również ceny energii, które w znacznym stopniu wpływają na to na ile dana gospodarka ma możliwości szybko się rozwijać. Z tego powodu coraz więcej krajów podejmuje strategiczne inwestycje w dziedzinie energetyki, które pozwalają na zdywersyfikowanie źródeł dostaw energii, a także korzystanie z nowoczesnych technologii, jakie pozwalają z drugiej strony na zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii. Ważna jest, szczególnie energia elektryczna oraz dostęp do paliw, które często są obiektem strategicznych inwestycji. Ceny tych rodzajów energii w znacznym stopniu przekładają się na koszty jakie generuje transport. Im niższe są takie koszty, tym bardziej opłacalna jest produkcja, a także dystrybucja towarów do finalnych odbiorców.

Z punktu widzenia państw nawet inwestowanie w odległych rejonach świata jest opłacalne, jeśli można w ten sposób uzyskać dostęp do znacznie tańszych zasobów. Walka o tanie zasoby staje się obecnie na świecie coraz bardziej intensywna. Poszczególne strategiczne inwestycje są coraz większe ze strony dużych państw. Poszukiwane są nowe złoża, wydobycie kopalin odbywa się z coraz głębszych pokładów. Nadal jest to opłacalne, gdyż następuje wzrost używania poszczególnych rodzajów surowców zarówno w produkcji, jak i w zakresie ich użytkowania przez indywidualnych odbiorców. Duże kraje strategicznie inwestują pieniądze również w nowe technologie jakie pozwalają na wydobywanie surowców z coraz bardziej niedostępnych miejsc. Dla wielu krajów jest to ważne, gdyż pozwala na zdywersyfikowanie dostaw, coraz bardziej ograniczonych zasobów surowców.

Wiele państw poprzez strategiczne inwestycje dba o bezpieczeństwo obywateli swoich krajów. Bezpieczeństwo z jednej strony opiera się na zapewnieniu stałych dostaw dla obywateli oraz działających w danym kraju firm, zarówno jeśli chodzi o energię, jak i surowce. Z drugiej strony bezpieczeństwo to również cena jaką trzeba płacić za poszczególne surowce. Im tańsze są surowce oraz im tańsza jest energia, tym znacznie bardziej opłacalna jest produkcja w danym kraju a także strategiczne inwestycje. Na rynku globalnym konkurencja w coraz większym stopniu opiera się na rywalizacji cenowej, co widać między innymi na rynkach różnych surowców, których cena jest coraz większa, co zmniejsza opłacalność wielu rodzajów produkcji.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów