Kiedy powinieneś wymienić opony na letnie?

Sie 11

Nadejście wiosny to czas na wymianę opon. Wielu polskich kierowców uważa, że o terminie powinna świadczyć średnia dobowa temperatura na poziomie 7 stopni Celsjusza. Czy rzeczwyiście tak jest?

Różnice w budowie opon zimowych i letnich

opony letnieOpony zimowe i letnie rożnią się od siebie budową, kształtem i wykorzystaną do ich produkcji mieszanką. Warto zaznaczyć, że opony letnie wykonywane są z gumy, która swoją najlepszą sprawność ma przy temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza, ponieważ w niższych znacznie traci na właściwości jezdnej. Opony zimowe znów najlepiej sprawują się poniżej zera.

Wyposażone w charakterystyczne nacięcia bieżnika są znacznie bardziej miękkie od swoich letnich odpowiedniczek, gwarantując przy tym dobrą przyczepność na śniegu i oblodzonych trasach.

Ważnym jest, aby w zależności od warunków atmosferycznych i pory roku dobierać do samochodu odpowiednie ogumienie, które zapewnia bezpieczeństwo na drodze kierującemu, pasażerom, ale i innym członkom ruchu.

Montujemy opony letnie. O czym powinieneś wiedzieć?

Demontaż zimówek nie należy do trudnych czynności, a z ich odpowiednią konserwacją i przechowaniem poradzisz sobie sam. Zanim założysz opony letnie, warto abyś dokładnie się im przyjrzał. Zwróć uwagę przede wszystkim na wysokość bieżnika; pamiętaj, że polskie prawo o ruchu drogowym uniemożliwia poruszanie się samochodem wyposażonym w ogumienie o głębokości poniżej 1,6 mm, to bardzo ważne. Miej też na uwadze, że wszystkie opony, które mają bieżnik płytszy lub równy trzem milimetrom mogą wykazywać znaczne obniżenie swoich właściwości jezdnych. Zbyt niski bieżnik może być powodem m.in. aquaplaningu, a to niezpieczne podczas jazdy po mokrej powierzchni.

Kiedy zakładać opony letnie?

Specjaliści przyjmują, że opony letnie najlepiej założyć kiedy średnia dobowa temperatura przekracza wcześniej wspomniany próg 7 stopni Celsjusza, ale to kiedy wymienić opony jest kwestią indywidualną. Termin wyznaczony przez temperaturę nie jest regułą, ponieważ okres przejściowy między zimą a wiosną jest nierzadko kapryśny i dochodzi do gwałtownych zmian atmosferycznych. Pamiętaj, aby specjalnie nie spieszyć się z wymianą, ponieważ nawet przy stosunkowo wysokiej temperaturze za dnia, opony zimowe nie będą się zbyt szybko zożywały.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 10.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów