Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Lis 12

Konto oszczędnościowe w swoim działaniu przypomina nieco popularne rachunki rozliczeniowo- oszczędnościowe. Z tą jednak różnica, że rachunek oszczędnościowy nastawiony jest na inny cel główny. Jest nim – podobnie jak w przypadku lokaty bankowej, pomnażanie środków. Saldo konta oszczędnościowego przez cały czas otwarte. Możliwe jest zatem dopłacanie i wypłacanie środków w dowolnej chwili. Pieniądze na tym rachunku podlegają oprocentowaniu, dzięki czemu generują odsetki. Ograniczeniu podlegają jednak bez kosztowe wypłaty środków.

ABC lokat bankowych

Lokata bankowa jest rodzajem depozytu terminowego. Rozpoczynając go wpłacamy pewną sumę pieniędzy na określony z góry czas. Podczas jego trwania wpłacone środki podlegają oprocentowaniu. Nie są tu możliwe żadne wpłaty, ani wypłaty środków podczas trwania depozytu,. przy czym oczywiście można w dowolnym momencie wycofać wpłacone środki, jednak w takim wypadku zazwyczaj przepadają wypracowane do tej chwili odsetki. Jedynie nieliczne oferty lokat pozwalają ominąć ten problem.

Podstawowe różnice i ich implikacje

Podstawową różnicą pomiędzy lokatą bankową i kontem oszczędnościowym jest elastyczność w działaniu. Lokata bankowa nie zostawia tu zbytniego pola do popisu. Kiedy zostanie otwarta zostają wpłacone środki. Następnie nie jest możliwe dopłacanie środków czy ich wypłacanie. Z kolei w przypadku rachunku oszczędnościowego wpłacanie środków możliwe jest w każdej chwili. Przysługuje także minimum jedna bezpłatna wypłata w miesiącu, pozostałe są możliwe, ale zwykle wiążą się z dodatkowymi kosztami. Lokata bankowa za to zazwyczaj oferuje wyższe oprocentowanie niż rachunki oszczędnościowe. Dzięki temu na lokacie możemy zarobić więcej kosztem mniejszej elastyczności produktu.

Jak dokonać wyboru?

Dokonując wyboru pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi trzeba rozpatrzyć swoje możliwości i oczekiwania. Jeżeli chcemy zarobić więcej, to powinniśmy raczej myśleć o lokacie bankowej. Najlepsze lokaty bankowe oferują bowiem większe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe. Trzeba jednak mieć tu na uwadze, że dostęp do zainwestowanych środków będzie ograniczony. Jeżeli możemy pozwolić sobie na zamrożenie środków na dłuższy czas będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli z kolei potrzebuje bardziej elastycznego dostępy do pieniędzy najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie rachunku oszczędnościowego. Wszystko zatem zależeć będzie głownie od możliwości zmniejszenia płynność finansowej osoby inwestującej.

Aktualny ranking kont oszczędnościowych dostępny na stronie konta-oszczednosciowe.blogspot.com

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów