Kredyty konsolidacyjne dla firm coraz popularniejsze

Lis 23

Kumulacje krótkotrwałych zadłużeń potrafią zachwiać nie tylko domowym budżetem. Coraz częściej z tym problemem mają bowiem do czynienia również mniejsze i większe firmy. W przypadku firm zjawisko to nabiera na sile zwłaszcza w okresach tzw. dekoniunktury. Dlaczego?

Spłaty rat a płynność finansowa przedsiębiorstwa

pożyczkaPłynność finansowa firmy w przypadku kumulacji krótkoterminowych zadłużeń może doprowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową danego przedsiębiorstwa. Wynika to z konieczności spłaty kolejnych rat kredytowych, co w naturalny sposób wpływa na zmniejszenie gotówki, co w konsekwencji prowadzi do spadku bieżącej płynności finansowej firmy. Skrajnym przypadkiem wspomnianych problemów staje się trwała niewypłacalność konkretnego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji rozwiązanie jest tylko jedno – konsolidacja kredytów firmowych.

W jaki sposób kredyt konsolidacyjny może uratować firmę?

Największym zainteresowaniem kredyty konsolidacyjne w sposób zrozumiały cieszą się wśród firm, które posiadają aktualne problemy finansowe z obsługą i spłatą istniejących zadłużeń. Zdarza się, że instytucje finansowe, które oferują konsolidację kredytów podchodzą do zadłużonych firm z dużą rezerwą. Konsekwencją tego może być podniesienie oprocentowania dla spłaty kredytu – inaczej niż w przypadku zadłużeń indywidualnych. Nie jest to jednak reguła i zależy od kondycji finansowej oraz wielkości danego przedsiębiorstwa. Tak czy inaczej kredyt konsolidacyjny to często ostatnia szansa na wyjście firmy z kłopotów finansowych. Kredyty konsolidacyjne dla firm działają na podobnej zasadzie jak te oferowane kredytobiorcom indywidualnym. Wszystkie istniejące zadłużenia zostają spłacone i zamienione na jeden kredyt. Najczęściej łączy się to z koniecznością wydłużenia okresu spłaty całego zadłużenia. To z kolei wpływa na ogólny wzrost poziomu kosztów odsetkowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że suma tych kosztów jest niczym w porównaniu z trwałą niewypłacalnością przedsiębiorstwa, która w konsekwencji może doprowadzić do bankructwa firmy. Konsolidacja kredytów jest więc dla firm ogromną szansą – być może ostatnią – na to aby poradzić sobie z zadłużeniem.

Jaki kredyt konsolidacyjny dla firm wybrać?

porównanie kredytów bankowychDzisiejsza oferta kredytów konsolidacyjnych dla firm nie jest zbyt duża – co pokazuje ranking kredytów konsolidacyjnych. Nie można jej w żaden sposób porównywać z ofertą kredytów przeznaczonych na spłatę zadłużeń kredytobiorców indywidualnych. Co więcej nie wszystkie instytucje finansowe kredytują spłatę zadłużeń firmowych. Jednak rosnące zadłużenia firm, które mają związek z wciąż szalejącym na świecie kryzysem z pewnością będą powodem wzrostu zainteresowania tego typu produktami przez firmy. Zatem można się spodziewać tego, iż oferta bankowa dot. kredytów konsolidacyjnych dla firm będzie się rozwijać.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów