Leczenie raka jelita grubego

Mar 15

Rak jelita grubego dotyka coraz większą ilość osób na całym świecie i najczęściej schorzenie to leczy się z pomocą chirurgii. Współcześnie metoda ta jest uznana za dominującą, jednakże warto wiedzieć, że sama operacja nie może usunąć komórek nowotworowych. Tym samym musimy zdać się na terapię uzupełniającą. Najczęstszymi metodami uzupełniającymi leczenie jest chemioterapia, radioterapia, a także terapia celowana. Najczęściej tego typu metody stosowane są tuż przed operacją w celu zmniejszenia guza. Dzięki temu można zredukować obszar tkanki, która zostanie wycięta. Jak działają owe metody? Czy można je uznać za skuteczne i bezpieczne?

Radioterapia i chemioterapia jelita grubego

Jedną z metod nieoperacyjną leczenia raka jest radioterapia. Tego typu leczenie obejmuje napromienianie zarówno przed operacją jak i po operacji. O wiele pozytywniejsze działanie radioterapia ma przed zabiegiem operacyjny, albowiem umożliwia ona

wykonanie operacji radykalnej u prawie połowy chorych. Obecnie wyróżnia się radioterapię przedoperacyjną krótkotrwałą, a także długotrwałą. jeżeli istnieje duże ryzyko powikłań bądź też jeżeli chory nie zgadza się na przeprowadzenie operacji, wówczas radioterapię stosuje się jako metodę podstawową leczenia. Podobnie rzecz ma się z chemioterapią, która również jest stosowana w leczeniu raka jelita grubego. Stosowana jest chemioterapia adjuwantowa która odgrywa ważną rolę w terapii uzupełniającej. Ma ona na celu uzupełnić leczenie, a także sprawić poprawę stanu zdrowia chorej osoby. Dodatkowo wykorzystuje się ją również na leczenie nowotworu z przerzutami.

Trudne leczenie, zabójczej choroby

Niestety nowotwór sam w sobie jest bardzo trudną chorobą i w zależności od stopnia zaawansowania możemy liczyć na efekty kuracji. Obecnie medycyna, onkologia robi wszystko co może, ale wciąż nie można pochwalić się stu procentowym wyleczeniem raka jelita. Przeciwnie przeżywa jedynie kilka procent pacjentów, chociaż coraz to bardziej zaawansowane leki przynoszą z roku na rok coraz lepsze wyniki i efekty. Aby chemioterapia była jeszcze bardziej skuteczna włącza się do niej także inne leki. Jednym z nich jest 5-fluorouracyl

Którego to działanie przede wszystkim polega na hamowaniu enzymu biorącego udział w syntezie nukleotydów. Ten mechanizm zaburza układ DNA a tym samym uniemożliwia powstawanie i rozmnażanie się nowych komórek rakowych. Należy wspomnieć o terapii celowanej która to blokuje receptor dla naskórkowego czynnika wzrostu. Tym samym możliwe staje się bardziej skuteczne leczenie nowotworu jelita grubego.

http://treningbrzucha.wroclaw.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów