Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość?

Lut 19

Zakup nieruchomości jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu większości osób, nic więc dziwnego, że budzi tak wiele emocji! Często, kiedy dom lub mieszkanie nam się spodoba to decyzja jest wręcz spontaniczna i bardzo szybka, jednak nie jest to najlepsze! Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując nieruchomości w Krakowie!
Najważniejszy punktem jest, aby oglądając dom lub mieszkania zwrócić uwagę na ukryte wady. Rzadko spotyka się w stu procentach szczere oferty, który mówią o wszystkich wadach danego budynku lub mieszkania. Często okazuje się, że wady nie są bardzo widoczne, ale mogą mieć wpływ na cenę nieruchomości! Na pewno warto przyjrzeć się bliżej takim elementom jak okna, okolice drzwi, miejsca za drzwiami, a nawet za meblami – często na takie elementy nie zwracamy uwagi, a okazać się może, że ściana jest pęknięta , dzięki czemu można negocjować niższą cenę. Wybierając się na oględziny starszej nieruchomości warto zabrać kogoś, kto zna się na budownictwie. Taka osoba może powiedzieć, czy domy jakie oglądamy nadają się do szybkiego zamieszkania, czy przed potrzebują jakiegoś większego remontu. Bywa też, że wada, która nie wydaje się duża jest poważnym zagrożeniem – takim przykładem są pęknięcia w ścianach, czasami nie wygląda ono na głębokie, podczas gdy takie jest i ściana jest niestabilna!

krakow-257894_640
Kolejnym ważnym aspektem jest okolica. Jeżeli jest taka możliwość dobrze jest delikatnie podpytać się sąsiadów co myślą o tym miejscu, czasami okazuje się bowiem, że właściciel wyprowadza się w sytuacji, kiedy sąsiedzi tworzą ciągle nowe konflikty. Okolica jest też bardzo ważna dla osób, które posiadają dzieci – chyba każdy chce, żeby nasze pociechy były bezpieczne i mogły bez strachu bawić się wspólnie z innymi dziećmi. Dobrze też, jeżeli nieruchomość znajduje się blisko do sklepu, szkoły czy przystanku autobusowego. Podnosi to jej cenę, ale także jest bardzo wygodne i nawet osoby, które nie mają prawa jazdy nie będą miały problemów w takim mieszkaniu.
Stan prawny nieruchomości też powinien zostać sprawdzony. Pierwszym krokiem jest przeglądnięcie ksiąg wieczystych. Należy sprawdzić czy wpisana jest jakaś hipoteka i czy została spłacona. Należy też się upewnić co do ilości właścicieli, często bowiem zdarza się, że jeden właściciel próbuje sprzedać nieruchomość bez wiedzy innych co powoduje przedłużenie się całego procesu, a często też utratę zaliczki! Należy również sprawdzić czy stan zapisany w księdze wieczystej zgadza się ze stanem rzeczywistym. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku starszych budynków, których powierzchnia często była podawana zaniżona, aby uniknąć płacenia większego podatku! Taka sytuacja w księdze wieczystej powinna zostać naprostowana przez właściciela, ponieważ może nowemu właścicielowi przysporzyć sporo kłopotów.
Zakup nieruchomości nie jest łatwą sprawą, na pewno należy do niego podejść z głową i rozsądnie. Czasami lepiej jest poczekać i nie kupować nieruchomości, która wydaje się atrakcyjna, ale nie do końca spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Pomoże to wybrać lepszą decyzję i nie będziemy zawiedzeni swoimi wyborami!

 

źródło: http://www.dom-bud.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów