Rozwarstwienie społeczne. Przyczyną finanse

Mar 16

Według specjalistów rozwarstwienie społeczne w Polsce nieco wyhamowało, chociaż nie można mówić o rewolucji. Problem nadal istnieje i wydaje się, że rząd nie ma na to lekarstwa. Nierówność dochodowa Polaków stoi w miejscu, ale niebawem może się to zmienić. Na razie sytuacja jest stabilna, a niektórzy podkreślają, że chociaż nie mamy oficjalnych danych, to widać tutaj nieznaczną poprawę. Wielu obywateli, którzy zarabiali najniższą krajową wyjechało za granicę. Ci, którzy zostali starają się przeskoczyć dotychczasową poprzeczkę standardu życiowego i nadrabiają to ciężką pracą po godzinach.

Finanse osobiste i praca

Mimo wszystko nadal nie można nazwać tego polepszeniem się warunków życia, bo w efekcie coraz więcej z nas ma problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Spekuluje się, że jakość naszego bytowania spada z roku na rok, a nasycone idealistycznymi przekonaniami społeczeństwa mają coraz wyraźniejsze problemy z depresją. Niewielu wystarczają już nawet przekraczające kilkukrotnie ich pensję finanse osobiste, ponieważ sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza. Z obecną sytuacją na rynku pracy radzą sobie jedynie państwa, których obywatele są bardziej równi wobec siebie i nie pędzą w pogoni za finansami i karierą. Egalitaryzm to najlepsze wyjście dla społeczeństw. To właśnie wśród nich panuje spokój, mniej chorób i przypadków uzależnień od środków odurzających. Kraje, których obywatele różnią się znacznie pod względem zamożności są skłonni do zachowań patologicznych i częściej odczuwają niepokój. Wielu z nich coraz wyżej stawia swoją życiową poprzeczkę, w efekcie zamykając się i dusząc wewnątrz siebie.

Zauważa się, że dochodzi do poważnych konfliktów. Osoby zamożne określają mianem nierobów osoby, które pracują za najmniejszą krajową i odwrotnie. Ubodzy czują głęboką frustrację widząc biznesmenów, osądzając ich jakoby cały swój życiowy dorobek ukradli. Polacy zauważają jednak zgodnie, że różnica w płacach jest zbyt wysoka. Rząd przynajmniej na razie nie ma pomysłu na poprawę tej sytuacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 8.1/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów