Serwery wirtualne i dedykowane

Lut 20

Nie każdy wie, że istnieje wiele różnych rodzajów serwerów. Przyjrzyjmy się dwóm, dosyć popularnym serwerom – serwerom wirtualnym i serwerom dedykowanym. Czym zatem są serwery wirtualne? I czym są serwery dedykowane? Czym się od siebie różnią i dla kogo są przeznaczone? Już wyjaśniamy, po kolei.

Otóż wśród wielu rodzajów serwerów można wyróżnić właśnie serwery dedykowane i serwery wirtualne to co najmniej dwa urządzenia w jednym, fizyczne istniejącym. Każdy użytkownik może „zmontować” taką wirtualną maszynę za pomocą specjalnego oprogramowania zintegrowanego z systemem operacyjnym fizycznego serwera. „Maszyna” taka będzie się składać z typowych dla serwera komponentów sprzętowych: procesora, pamięci RAM oraz twardych dysków. Jedyna różnica, jaka różni te serwery, powstałe za pomocą vps (z angielskiego Virtual Private Server) z rzeczywistym systemem, jest taka, że komponenty wykorzystane do budowy takiego urządzenia są wirtualne.

Oczywiście nie przeszkadza to jednak w normalnej pracy, a ponadto znacznie ogranicza koszt wdrożenia kolejnego serwera w każdej firmie. Poza tym wirtualizacja umożliwia uruchomienie i jednoczesną pracę od kilku do kilkunastu systemów operacyjnych na jednym serwerze, dzięki czemu serwery wirtualne są maksymalnie wykorzystywane, a koszty związane z zakupem sprzętu są maksymalnie zmniejszane. Jeszcze jedną ważną sprawą jest fakt, że kupując jeden serwer, można korzystać od razu z kilku, ponosząc koszty eksploatacji tylko tego jednego, fizycznie istniejącego. Jak widać więc, vps i serwery wirtualne mają bardzo wiele zalet.

Może zwróćmy jeszcze uwagę na inne rodzaje serwerów. Przyjrzyjmy się na przykład serwerom dedykowanym. Dedykowane serwery są samodzielnymi komputerami podłączonymi do globalnej sieci o wydzielonej przepustowości i łączach. Takie serwery są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników. Są one znakomitym rozwiązaniem do prowadzenia w Internecie działalności na najwyższym poziomie, ponieważ tego rodzaju serwery realizują jedynie te zadania, które wyznaczył im wcześniej właściciel. Udostępnione oprogramowanie pozwala w prosty i szybki sposób zarządzać wszystkimi zasobami z każdego miejsca na świecie. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla wymagających odbiorców.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.5/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów