Sklep muzyczny tysiąc lat temu

Cze 06

sklep muzyczny Muzyka, jako dziedzina sztuki, jest poniekąd pojęciem abstrakcyjnym. Nie jest rzeczą łatwą określenie czasu powstania zarówno muzyki jak i malarstwa lub architektury. Każda z tych dziedzin najprawdopodobniej na swój sposób towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Ludzie pierwotni kontaktowali się ze sobą za pomocą gestów i dźwięków, których do pewnego czasu nie można było nazwać mową. Ta zaś, według niektórych historyków, wykształciła się dopiero pięćdziesiąt tysięcy lat temu.
Średniowiecze przyniosło ze sobą silną potrzebę połączenia się z Bogiem. Człowiek teocentryzmu próbował zbliżyć się do Niego na różne sposoby – między innymi poprzez muzykę. Dominujący ascetyzm, jednogłosowość oraz chorały gregoriańskie nadają pojęciu muzyki obraz zupełnie inny od współczesnego. Tysiąc lat wstecz do tworzenia melodii posługiwano się nie tylko brzmieniem organów kościelnych, jak kojarzy się wielu z nas.

Średniowieczny sklep muzyczny wyposażony był również w takie instrumenty jak: klawesyn, lutnia, flet, lira oraz różnego rodzaju bębny. Należy jednak pamiętać, że ówczesny sklep muzyczny znacznie różnił się od jego współczesnego wyobrażenia. Trubadurzy, rybałci, rapsodzi często trudnili się jednocześnie handlem. Taki śpiewak wędrowny ciągnął się przez świat na swoim wozie i przystawał w miastach lub na skrzyżowaniu szlaków handlowych, by sprzedać, to co miał wartościowego. Mogły to być instrumenty, jednak ówczesny handel nie znał ograniczeń. Ten sam wóz mógł transportować żywność, skóry zwierzęce, narzędzia, broń czy ozdoby.

Czasy późnego średniowiecza i renesansu zmusiły świat gospodarczy do pewnego uporządkowania. Zastosowano system nakładczy. Zaczęły powstawać manufaktury zajmujące się ręcznym wyrobem jednego określonego materiału lub artykułu. W konsekwencji stało się możliwym określenie swojej działalności handlowej przez kupców. Dopiero okres nowożytny rozpowszechnił działalność sklepów wedle poszczególnych resortów czy branży. Natomiast pierwszy sklep muzyczny, taki jaki znamy obecnie, został otworzony na początku ubiegłego stulecia w Wielkiej Brytanii.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.1/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów