Sklepy internetowe, od idei do zakupów

Paź 07

Sklepy internetoweRynek internetowy stał się, szczególnie w ostatnich latach szczególnie otwarty na ludzi zainteresowanych rozpoczęciem lub przeniesieniem biznesu do sieci. Polskie prawo jest tu dość przyjazne, a firm informatycznych kreujących strony lub/i sklepy internetowe nie brakuje. W rezultacie, kto bardziej przedsiębiorczy i chętny by sprawy własnej kariery wziąć w swoje ręce, rozwija działalność właśnie na wirtualnej agorze.

Standardowo sklepy internetowe powstają według pewnego porządku, poniżej zresztą przybliżonego. Zdaniem specjalistów kreację witryny za pośrednictwem której będzie odbywać się handel dobrze jest solidnie zaplanować oraz powierzyć dobrej firmie informatycznej. To jak ona będzie wyglądać i działać bezpośrednio będzie wpływać na to, jaki wizerunek, a co za tym idzie – jakie zyski, będzie miała działalność.

Na samym początku, kiedy tylko w głowie zaświta pomysł na handel przez Internet koniecznie trzeba zastanowić się nad tym, co i komu chcemy sprzedawać. Bardzo pomocny okaże się biznesplan, w którym zastanowimy się nad popytem i podażą asortymentu, jaki chcemy oferować, siłą konkurencji oraz kosztami jakie będziemy ponosić i szacunkowymi zyskami. Ważne jest przyjrzenie się dokładnie, na jakim poziomie wykonane są konkurencyjne sklepy internetowe, tak, żeby wiedzieć, czego się chce, gdy przyjdzie do dyskutowania zlecenia z firmą informatyczną.

Kiedy zbadaliśmy już ofertę rynku konkurencji i wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć klientów na oferowane produkty, konieczne jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Tutaj radzi się nie oszczędzać zanadto na usługach firm informatycznych. Nowoczesne sklepy internetowe powinny być bowiem wyposażone w nowoczesne oprogramowanie, aplikacje internetowe, oraz oczywiście wykonane zgodnie z panującymi na rynku trendami i w oparciu o webusability, czy architekturę informacji. Witryna za pośrednictwem której chcemy zarobić musi zachęcać klientów do wydawania pieniędzy właśnie u nas, więc musi być wykonana na wysokim poziomie, stanowiąc jednocześnie doskonałą wizytówkę nas, jako firmy.

W międzyczasie, kiedy witryna jest w przygotowaniu dobrze jest zadbać o dwie sprawy. Po pierwsze, aby działalność była legalna, konieczne jest zarejestrowanie działalności, zadbanie przydzielenie numeru REGON i NIP, wyznaczenie siedziby firmy, założenie rachunku bankowego, tak by te i wszelkie dane teleadresowe można było umieścić w końcu na stronie sklepu. Po drugie – to już często przy pomocy, trzeba wybrać serwer i domenę internetową. Serwer to miejsce, gdzie pliki składające się na sklep będą przechowywane, natomiast domena to adres internetowy, po którego wpisaniu będzie wyświetlał się sklep. Co do domeny, warto podkreślić, że powinna ona wiązać się z oferowanym asortymentem i łatwo zapadać w ucho. Dobrze jest, jeśli nie jest podobna do nazwy używanej przez konkurencję, co zapobiegnie fatalnym w skutkach dla naszego portfela pomyłkom internautów.

Na koniec kilka słów o aktualizacji. Zmiany i postęp w ofercie dostrzegalny jest w zasadzie w każdej branży, dodatkowo zmiany dotyczą preferencji internautów co do wyglądu witryny. Internauci, będąc coraz bardziej wymagającą grupą klientów potrzebują coraz bardziej trafionych i wyrafinowanych sposobów dotarcia do ich serc i umysłów. W rezultacie coraz większą wagę przywiązuje się do aktualizacji oferty i struktury strony. Śmiało można powiedzieć, że sklepy internetowe, które prezentują produkty przestarzałe, lub takie, których nie mają na magazynie są bardzo skuteczne w zniechęcaniu do siebie. Podobne „osiągnięcia” mają te podmioty, które od miesięcy nie aktualizują treści strony, nie stosują nowych narzędzi e-marketingu, nowych animacji, lub nie przebudowują struktury strony, by lepiej dopasować się do odbiorców.

Aktualizację można przeprowadzać samodzielnie, zaopatrzywszy się uprzednio choćby w system zarządzania treścią CMS, lub zlecając dokonanie konkretnych zmian firmie informatycznej.

Nowoczesne i dynamiczne sklepy internetowe to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się działek e-biznesu. Dają wiele możliwości rozwoju, kosztując jednocześnie dużo mniej pieniędzy i energii, niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nic dziwnego, że rzesza zainteresowanych takim kierowaniem swojej kariery zawodowej rośnie bardzo dynamicznie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 7.1/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów