Wady i zalety lokat krótkoterminowych

Paź 16

Najpopularniejszym od lat instrumentem oszczędnościowym są lokaty bankowe. To one łączą w sobie możliwość zarobienia na oszczędzaniu przy zerowym ryzyku niepowodzenia, czy utraty kapitału. Deponować fundusze możemy zarówno na bardzo krótkie nawet jednodniowe okresy czasu, lub długoterminowo i po latach odebrać zainwestowany kapitał wraz z naliczonymi w tym czasie odsetkami. Wszystko zależy od nas, naszych preferencji, kondycji finansowej i od tego ile chcemy zyskać na konkretnej lokacie. Jedną z dostępnych opcji, jakie oferują klientom banki, jest zawarcie umowy o lokatę krótkoterminową, która niewątpliwie ma swoje plusy i jest chętnie wybierana przez deponentów.zlotowki

Przede wszystkim produkty krótkoterminowe zawierane są na krótki okres czasu sięgający maksymalnie 12 miesięcy. W tym czasie deponent nie ponosi żadnego ryzyka utraty całości, bądź części kapitału, dodatkowo wpłaca pieniądze na niedługi czas, co pozwala mu w dość krótkim odstępie czasu otrzymać zwrot powierzonej bankowi sumy wraz z naliczonymi odsetkami. Pomimo niższych odsetek niż w przypadku lokat długoterminowych, nadal jest to atrakcyjna forma oszczędnościowa, z pewnością bardziej opłacalna niż zwykłe konto oszczędnościowe. Warty odnotowania jest także fakt, iż często klient nie musi posiadać konta w danym banku, by skorzystać z jego oferty lokaty krótkoterminowej. Często można także trafić ciekawe promocje i bonusy.

Pamiętając o zaletach, należy także mieć świadomość wad, jakie posiadają tego typu produkty. Nie jest ich wiele, jednak warto o nich wiedzieć, by móc właściwie oszacować najlepsze lokaty, jakie proponowane są przez banki. Przede wszystkim problematyczne może okazać się oprocentowanie, które jest niższe niż w przypadku ofert długoterminowych i niższe zyski jakich należy się spodziewać. Minusem jest także konieczność zamrożenia kapitału na rachunku do chwili zakończenia umowy, a wcześniejsze odstąpienie od niej poskutkuje utratą odsetek. Wprawdzie identyczny stan rzeczy występuje w przypadku innych lokat, jednak porównując produkt krótkoterminowy z kontem oszczędnościowym, w tej kwestii korzystniej wypada ten drugi.

Podsumowując, lokata krótkoterminowa będzie opłacalną opcją dla wszystkich, którzy nie chcą, bądź nie mogą pozwolić sobie na długotrwałe deponowanie funduszy na procent. Oprocentowanie wprawdzie nie pozwala zarobić wiele, jednak jest nadal bardziej opłacalne niż konta oszczędnościowe. Warto więc sprawdzić aktualny ranking lokat i wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom i zacząć zarabiać na oszczędnościach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 9.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów