Walka ze spamem

Gru 08

Sąd w Ameryce ogłosił wyrok, na mocy którego dwóch oskarżonych ma zapłacić serwisowi społecznościowemu MySpace odszkodowanie w wysokości 230 mlm. dolarów. Oskarżeni, Sanford Wallace i Walter Rines instalowali w fikcyjne konta, oraz zajmowali obce za pomocą phishingu. Dalej słali wiadomości do innych użytkowników serwisu, udając ich krewnych i zachęcając do kliknięcia na dostarczony link. Odsyłacze prowadziły do portali o tematyce hazardowej i pornografii.
Podejrzani wysłali około 740 tysięcy takich e-maili . Na podstawie CAN- SPAM Act muszą zapłacić kara w wysokości stu USD. oprócz tego Wallace i Rines byli obarczeni kolejnymi opłatami, m.in. za złamanie ustanowionego w Kalifornii prawa anty-phishingowego.
Prawdopodobnie serwis MySpace nie zobaczy jednak ani dolara z zasądzonej kwoty, gdyż po wyroku oskarżeni ulotnili się, a ich nowe miejsce zamieszkania jest nieznane.
Używanie Internetu ma swe dobre oraz ciemne strony, oczywiście ułatwia on biznes, kontakt ze światem i rozrywkę, ma też swoje wady, np. wszechobecne reklamy na stronach i w naszej poczcie elektronicznej.
Spam jest zmorą Internetu, już chyba nikt nie może korzystać ze swej skrzynki pocztowej bez marnowania czasu na kasowanie niepotrzebnych listów. Firmy rozsyłające spam wydają się być bezkarne. Wygląda jednak na to, że to się wkrótce zmieni.
Na pierwszym po przerwie posiedzeń Sejmu posłowie zajmą się projektem zmiany prawa telekomunikacyjnego, nowele mają dać lepsza ochronę użytkowników przed nadużyciami jakich dopuszczają się często dostawcy usług telekomunikacyjnych. Największy nacisk zostanie skierowany na spam, który stał się przekleństwem Internetu i już nie tylko obniża komfort użytkowania ale w coraz większym stopniu przeszkadza działalności gospodarczej przedsiębiorstw.W ostatnim wydaniu Gazety Prawnej możemy przeczytać: Według danych podanych przez IronPort Threat Operation Center w 2006 r. codziennie na skrzynki pocztowe internautów trafiało 61 mld. niezamawianych wiadomości. Rok wcześniej była to liczba prawie o połowę mniejsza. Wysyłanie spamuto praktyka godząca zarówno w sferę prywatności internautów, jak i podstępne przeniesienie kosztów korespondencji z nadawcy na odbiorcę.
Nowe przepisy mają wprowadzić skuteczne i szybkie metody zwalczania spamu. Dodatkowo rozszerzony zostanie wykaz podmiotów odpowiedzialnych za przesyłanie tego typu wiadomości. Oprócz samych nadawców spamu karane będą również osoby, które zlecają jego rozsyłanie i podmioty, które odnoszą korzyści z tego procederu. Zmieni się kwalifikacja czynu rozsyłania spamu – z wykroczenia na czyn zagrożony karą administracyjną. Szczegóły – Kodeks Karny.
Według danych organizacji zajmujących się Internetem, Polska zajmuje niechlubne miejsce w pierwszej 10 krajów Świata, gdzie jest wysyłane najwięcej spamu. Możemy mieć nadzieje, że nowe ustawy skutecznie zmienią ten obraz oraz przyczynią się do oczyszczenia sieci ze śmieci, które nie tylko są męczące dla przeciętnego użytkownika lecz też powoduje wielkie straty dla gospodarki.
Prowadzeniem postępowań sądowych związanych z ochroną i skutkami spamu zajmuje się prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Warszawie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 8.6/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów