Warszawa deweloperami stoi

Lip 07

Na pewno nie jest trudno dostrzec, że na rynku mieszkaniowym i usługowym w Polsce prym w ostatnich latach wiodą głównie wszelkiego rodzaju firmy deweloperskie i prywatni inwestorzy. Sytuacja jest zdecydowanie inna niż kiedyś, gdy na rynku nieruchomości pierwsze skrzypce grały spółdzielnie mieszkaniowe oraz państwowe instytucje, biuro projektów i przedsiębiorstwa. Dzisiaj ten sektor jest w bardzo dużym procencie w rękach prywatnych, więc nic dziwnego, że państwu i miastom coraz trudniej jest kontrolować to jak wyglądają osiedla rozwój tkanki miejskiej.

Firmy deweloperskie zajmują się nie tylko samym wykupem działki w atrakcyjnej okolicy i zleceniu na niej prac budowlanych nowego bloku mieszkalnego czy apartamentowca. Oprócz tego należy do nich w późniejszym czasie szeroko pojęte administrowanie i zarządzanie nieruchomościami, na których czerpią olbrzymie zyski z czynszów oraz sprzedaży lokali. Inwestycje takich firm potrafią naprawdę bardzo szybko się zwrócić i to z nawiązką. To pewnie wyjaśnia skąd ostatnio coraz więcej takich firm na naszym jeszcze nienasyconym rynku.

O tym w jak znacznym stopniu firmy deweloperskie zagarnęły polski rynek nieruchomości, najłatwiej można się przekonać przede wszystkim w Warszawie. Zadziwiające, nawet dla poważnych ekspertów i ośrodków badawczych z zagranicy jest to, jak bardzo dynamicznie i w krótkim czasie rosną nowe obiekty mieszkaniowe oraz usługowe w naszej stolicy. Imponujący jest także często ich zapierający dech rozmach oraz bardzo wysoki standard i jakość architektury.

To z jak wielkim i szybkim rozwojem tej blisko dwumilionowej metropolii mamy do czynienia, bardzo trudno jest porównać z sytuacją w innych większych miastach w kraju. Pytanie co powoduje tak znaczne różnice pomiędzy stolicą i resztą kraju, że sprzedaż apartamentów i zdobywanie inwestorów idzie tej pierwszej znacznie lepiej?

Rynek w Warszawie w porównaniu do tego w Poznaniu lub Krakowie czy Łodzi, ma choćby tę przewagę, że może poszczycić się znacznie lepiej wyrobioną marką pośród inwestorów i polityków na świecie. Praktycznie każdy cudzoziemiec potrafi powiedzieć gdzie Warszawa się znajduje, albo przynajmniej ją kojarzy. Istotnym czynnikiem jest też to, że stolica Polski wytwarza prawie jedną piątą całego Produktu Krajowego Brutto naszego kraju. Reszta większych miast w Polsce, takie jak choćby drugie i trzecie w kolejności w liczbie mieszkańców – Kraków oraz Łódź, nie mają na tyle potencjału ludzkiego i ekonomicznego, żeby dorównać Warszawie.

Optymistycznie wyglądają także dla naszej stolicy wszelkie prognozy i badania demograficzne. Możemy z nich wyczytać, że jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, Warszawa w najbliższych latach odnotuje wzrost liczby ludności. Nie można też zapomnieć, że liczyć należy całą aglomerację, skąd mnóstwo ludzi dojeżdża do pracy w stolicy oraz gdzie także muszą być budowane dla nich mieszkania i apartamenty w Krakowie czy Łódzi również posiadają swoje przedmieścia i sieć miasteczek dookoła, ale i tak są to o ponad połowę mniejsze organizmy miejskie od Warszawy.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów