Ważenie wagonu kolejowego. Czy wiesz w jaki sposób to działa?

Sie 21

Towar, który podróżuje po całym świecie najczęściej transportowany jest drogą kolejową. Nawet w tym przypadku przekroczenie obowiązujących norm wagowych może mieć katastrofalne skutki. W jaki sposób przebiega ważenie wagonów i czy możliwe jest to podczas przejazdu pociągu? Odpowiadamy!

Ogromnie ważna inwestycja – nowoczesne ulepszenia

Obecnie wagi kolejowe nie służą jedynie do pomiaru ciężaru wagonów, ale stają się źródłem informacji o transportowanym surowcu i jego stanie. Do elektronicznego systemu wagi bezproblemowo można podpiąć np. kamery, czy drukarkę. Znacznie ułatwia to pracę i przyspiesza raportowanie.

Dwa rodzaje wag kolejowych: statyczne i dynamiczne

Wagi statyczne tworzy się poprzez przekształcenie istniejącej już części torów w narzędzie do pomiaru wagi wagonów stojących. Jej główną zaletą jest trwałość i wieloletnie, bezproblemowe działanie. Ważenie odbywa się poprzez zatrzymanie na konkretnym odcinku jednego wagona, odczepionego od całego pociągu.

gawag wagi kolejowe

Fotografia Justin Foulger CC 2.0 flickr.com

Rozdzielanie wagonów może być uciążliwe i przyczyniać się do stworzenia niebezpieczeństwa, dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie wag dynamicznych. Pomiar uzyskuje się ze zważenia konkretnych osi wagonów, które w późniejszym etapie są sumowane i podawane jako masa całkowita. Możliwe jest zważenie całego składu pociągu, który porusza się z prędkością nie większą niż 10 km/h.

Budowa wagi, czyli jej najważniejsze elementy

W skład wagi kolejowej wchodzi kilka istotnych elementów, które znacząco wpływają na otrzymywaną wartość pomiaru. W wielu wagach instalowany jest system diagnostyczny, którego zadaniem jest wykrywanie uszkodzeń czujników. W skład wagi kolejowej wchodzą:

  • fundament – tworzony na miejscu, szczelina pomiędzy fundamentem a pomostem uzupełniana jest gumowymi uszczelkami,
  • pomost – stalowy, osadzany na solidnym fundamencie, waga może składać się z jednego lub kilku pomostów,
  • czujniki tensometryczne – konstrukcyjnie przystosowane do niewielkich ruchów w poziomie, odpowiedzialne za przekazywanie pomiarów do terminala wagowego,

Operator i wagi statyczno-dynamiczne

Systemy wag są tworzone w taki sposób, by udział człowieka w procesie pomiaru nie musiał być koniecznością. Automatyczne zbieranie danych i tworzenie pomiarów to dla wag kolejowych jedno z podstawowych wyposażeń. Oczywiście istnieje opcja ręcznego generowania raportów i wprowadzania danych – to dla tych, którzy aż tak nie ufają nowoczesnej technologii.

Dla niezdecydowanych stworzono także wagę statyczno-dynamiczną, która umożliwia stworzenie pomiaru zarówno podczas jazdy pociągu, jak i jego postoju.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 10.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: +1
1 głosy