Zastosowanie systemów informatycznych w prowadzeniu przedsiębiorstwa

Sie 11

Komputery od początku swego istnienia stały się urządzeniem dość przełomowym. Pomimo tego, że pierwsze egzemplarze umiały liczyć tylko bardzo proste zadania, jak kalkulatory w tamtejszych czasach, został zauważony w nich pewien potencjał. Wzrost ich znaczenia jest widoczny przez pryzmat czasu.

 

 

Obecnie komputer to urządzenie – które większość z nas wykorzystuje do rozrywki, ale dla wielu osób jest to nierozłączne narzędzie pracy. Komputery pełnią również bardzo ważną rolę w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i praktycznie nie ma już działu zakładu, w którym nie jest obecny chociaż jeden komputer.

4263193267_b803e4c545_o

Komputer w przedsiębiorstwie pełnia bardzo ważną rolę – kiedyś, wykorzystywane były jedynie w biurach, w celu tworzenia pism oraz ewentualnych arkuszy obliczeniowych. Obecnie, coraz więcej działów jest wyposażonych w komputery. Przede wszystkim są potrzebne do wprowadzania danych do zakładowej bazy danych. Baza ta może łączyć wszystkie działy, dlatego tak bardzo ważne jest jej bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo informacji danej bazy danych jest kluczowe w każdym przedsiębiorstwie. Taka baza danych może zawierać bardzo ważne informacje, których utrata może słono kosztować. Aby mieć pewność, że wdrożony system bezpieczeństwa informacji działa sprawnie i niczego mu nie brakuje, należy spojrzeć do normy ISO/IEC 27001, która odnosi się do tego typu systemu. Podstawą systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji jest polityka bezpieczeństwa informacji. Jest to dokument, w którym należy zdefiniować naruszenie oraz możliwe rodzaje naruszeń. Następnie, należy zawrzeć informacje dotyczące postępowania w przypadku ewentualnego naruszenia oraz metody prewencyjne. Wdrożenie systemu bezpieczeństwa informacji odnoszącego się do komputerowej bazy danych powinien rozważyć każdy przedsiębiorca.

Ponadto, komputery mogą być wykorzystane w działach BHP – dzięki pewnym programom może w łatwy sposób zostać przeprowadzona ocena ryzyka na danym stanowisku. Można stworzyć pliki, które zawierają potencjalne zagrożenia oraz metody prewencyjne, przez co behapowcy nie muszą szukać w książkach, jeżeli o czymś zapomną. Ponadto, mogą w prosty sposób prowadzić statystyki oraz kartoteki. Za pomocą komputerów mogą w szybki sposób edytować oraz tworzyć wszystkie niezbędne dokumenty, związane z dochodzeniem w sprawie wypadku.

4694134016_0caf00f4e2_o

Jeżeli mowa o komputerach – nie można zapomnieć o ich roli dla kierownictwa. Chcąc przeprowadzić szkolenie zarządzanie projektami, bądź chcąc wdrożyć pracowników w funkcjonowanie np. nowego systemu ERP, jedną z najlepszych możliwości jest stworzenie prezentacji multimedialnej, w której zostaną poruszone wszystkie kluczowe zagadnienia. Kierownictwo wyższe może również wykorzystywać je do prowadzenia statystyk, kartotek oraz wielu innych zadań.

Komputery w przedsiębiorstwie są jednym z najlepszych przykładów jak rozwinęła się branża komputerowa oraz jak ważna jest w obecnych czasach. Bez wątpienia jest to dziedzina, która ciągle prze do przodu, a ilość zainteresowanych nią ludzi ciągle rośnie.

 

źródło: http://cts.com.pl/szkolenia-z-zarzadzania/szkolenia-zarzadzanie-projektami—autorskie

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny:
Oceny: 0.0/10 (glosow oddano)
VN:F [1.9.22_1171]
Wynik: 0
0 głosów